Różnice między condo a co-op

May 17, 2018 at 1:00 pm

Technologia i sposób prowadzenia biznesu w zakresie handlu nieruchomościami szybko się zmienia i kupujący, na własną rękę, szukaja nowych listingów na dostępnych na publicznym forum witrynach nieruchomościowych.
Fajnie, tylko jest jeden problem: samo szukanie atrakcyjnych nieruchomości to jest jedno, lecz zrozumienie pewnych szczegółów charakterystycznych – inna sprawa.
Ceny nieruchomości są bardzo wysokie, więc nic dziwnego w fakcie patrzenia na „listig price” przede wszystkim.

Skupię się tu na nieruchomościach „condo” i „co-op”.
Condo – tto mieszkanie własnościowe. Właściciel może dysponować soja nieruchomością w dowolny sposób, zgodny jednak z regulaminem korporacji.
Taki regulamin określa pewne ograniczenia i nakazy w postępowaniu podczas mieszkania w budynku, natomiast nie ogranicza w kwestii kupowania czy sprzedawania mieszkania.
Właściciel płaci miesięczne opłaty do tzw. „wspólnego wora” (maintenance fee), a te pieniądze są z kolei wykorzystanie w procesie zarzadzania budynkiem (naprawy, dbałość na codzień itd.).
W zależności od struktury korporacji, w opłaty miesięczne mogą wchodzic opłaty za prąd, gaz, wodę, elementy wspólne czy inne.
Podatki nierucomościowe właściciel płaci sam.

Inaczej jest z mieszkaniami formy „co-op”.
Kupujący nie kupuje mieszkania, lecz członkowstwo w organizacji. (Najbliższym polskojęzycznym odpowiednikiem jest „spółdzielnia”)
Aby kupić, organizacja musi takiego nabywce zatwierdzić, gdyż kupuje się w takim przypadku udziały w firmie a nie konkretny apartament.
Podobnie jest zreszta ze sprzedażą, która musi być zatwierdzona  przez zarzad dyrektorski.
Bardzo ważnym faktem jest to, że zasady finansowanie zakupu przez banki są zupełnie inne.
Jest wiele innych szczegółów różniacych te dwa typy nieruchomości i moją najlepszą poradą jest poszukanie brokera, który faktycznie może pomóc w zrozumienia tych całych zawiłości.

Po więcej „ciekawostek” z dziedziny nieruchomości dzwoń-text:
Bogdan Poprawski,
Broker of Record, Spencer Group Inc., Realty Brokerage, 905-206-1011