Nieruchomości: lokalne czy globalne?

Aug 28, 2018 at 11:10 am

Od wielu lat znana jest maksyma, że nieruchomości to sprawa lokalna.
Jest wiele przykładów na potwierdzenie takiej tezy. Wystarczy przyjrzeć się scenie nieruchomościowej w Ontario, a by taki fakt potwierdzić.
Znawcy w naszym biznesie od dawna mówią, że im dalej od CN Tower, tym tańsze nieruchomości.
Przejedźmy trzy godziny na zachód, do Windsor, i będziemy mieli do czynienia z cenami wręcz nieznanymi w Toronto od ponad 35 lat!

Dodatkowo – kraje. Te też maja swoja specyfikę.
Północna Ameryka jest znana z raczej dostępnych cen zakupu domu, co w Japonii czy w Europie Zachodniej można między bajki włożyć.
Interesującymi zjawiskami w świecie nieruchomości są ceny w typowych bardzo drogich miastach.
Nowy Jork, dla przykładu, nic nie ucierpiał w czasie kryzysu 2008 -2014, zresztą celowo sprokurowanego przez bankowość tak US jak i światową. Podobnie Londyn, Berlin, Rzym czy Paryż.
Toronto jest jak gdyby Nowym Jorkiem północy.
Wygląda na to, ze podczas następnego kryzysu również przetrwa w podobny sposób do tych wcześniej wspomnianych metropolii – centrów ekonomicznych krajów G-7.

Zarobki na nieruchomościach do niedawna praktycznie nie istniały w dwóch potęgach ekonomicznych: w Rosji i w Chinach. Z powodów politycznych posiadanie nieruchomości przez lata było niemile widziane, lecz dopiero od 25 lat te dwa rynki prawdziwie rozkwitły.
Mieszkania w Moskwie, Pekinie czy w Szanghaju osiągnęły niebotyczne ceny i Rosjanie czy Chińczycy skierowali swoja uwagę miedzy innymi na Kanadę.
To właśnie to „globalne” podejście do nieruchomości spowodowało tak ogromny wzrost cen tu, gdzie mieszkamy.
Ekonomia światowa jest, właśnie – światowa. W przypadku krachu – wszyscy cierpią, a szczególnie ci, którzy takie globalne powiązania posiadają.
Oczywiście, ceny nieruchomości podczas krachu zawsze się obniżają, jednak ponad 150-letni trend na rynku jest taki, że takie portfolio z czasem zawsze zyskuje, i to poważnie.

Po więcej „ciekawostek” z dziedziny nieruchomości dzwoń-text:
Bogdan Poprawski,
Broker of Record, Spencer Group Inc., Realty Brokerage, 905-206-1011