Zasady etyczne (client vs customer)

Jan 28, 2019 at 8:26 pm

Biznes nieruchomościowy jest w Kanadzie bardzo mocno uregulowany.
Przepisów jest taka masa, że nie wszyscy dają sobie z nimi radę, jednak – przestrzegać je trzeba
Podaje jeden z przykładów:
Osoba poskarżyła się w RECO (RECO – to Real Estate Commission Ontario) na sprzedawcę.
Zobaczyła w internecie dom, który podobał jej się i zadzwonila do agenta z prośba o szczególy.
Agent, prawidłowo, odmówił podania szczegółów nieruchomości, przestrzegając przepisów etycznych.

Na czym ta sytuacja polega?
Otóż, w Ontario, niezależnie czy się kupuje, czy sprzedaje, w znakomitej większości korzysta się z usług brokerskich.
Aby uniknąć nieporozumień i problemów, cały nasz biznes został porządnie uregulowany przez ostatnie czterdzieści-kilka lat.|
Główną zasadą dla firm brokerskich jest przestrzegannie praw klienta. Klient – to osoba, która podpisała umowę reprezentowanie jej przez firmę brokerską.
Osoba, która nie ma aktualnej umowy o reprezentacji z firmą brokerską nie jest niczyim klientem, jest po prostu osobą zainteresowaną (customer). Różnica ta jest w Kanadzie wielka, chociaż w jezyku polskim oznacza to jedno i to samo.

Otóż firma brokerska ma obowiązki w stosunku do klienta, całą zreszta masę obowiązków, lecz niewiele w stosunku do osoby zainteresowanej.
Klient daje szczegółowe instrukcje brokerowi, które należy skrupulatnie przestrzegać. Do nich mogą należeć: niepodawanie adresu nieruchomości, trzymanie w tajemnicy szczegółów nieruchomości (podatki, opłaty za  wodę, gaz, elektryczność) itp., aż do momentu zaakceptowania oferty.
Nieruchomości dochodowe są obwarowane nawet większym ograniczeniami.Tak więc – prosty telefon to agencji posiadającej listing zwykle kończy się frustracją dla osoby zainteresowanej.

Inaczej jednak ma się sprawa w przypadkach posiadania ważnej umowy reprezentacyjnej.
Agent kupującego może uzyskac wszelkie informacje potrzebne do decyzji zakupu, dlatego, że także i jego obowiązują przepisy o dyskrecji i nieujawnianiu szczegółów nieruchomości.

Zatem – aby uniknąć rozczarowań w szukaniu nieruchomości na własną rękę zalecam podpisanie umowy reprezentacyjnej (Buyer Representation Agreement).

Po więcej „ciekawostek” z dziedziny nieruchomości dzwoń-text:
Bogdan Poprawski, Broker of Record, Spencer Group Inc., Realty Brokerage, 905-206-1011