Pieniądze w rodzinie (2)

Apr 9, 2019 at 11:55 pm

W poprzednim odcinku nakreśliłem pokrótce pewne zasady przekazywania większych sum pieniędzy w rodzinie na zakup nieruchomości.
W życiu, jak to w życiu bywa, zawsze będziemy mieli do czynienia ze sprawami spadkowymi. W końcu nikt nie jest wieczny.
Nas, emigrantów, taka sytuacja może dotyczyć w nieco mniejszym stopniu, niż tych wielopokoleniowych Kanadyjczykow, jednak zawsze należy liczyc się z ewentuanymi kłopotami wynikajacymi z podziałów majątkowych i sytuacji spadkowych.

Testament:
Testament jest najlepszym wyjściem zadbania o sprawy mjatkowe i niewprowadzania klopotów, zawiści i nieporozumień w rodzinie.
Pamiętac należy, że przepisy prawne w Kanadzie zasadniczo różnia się od tych w Polsce – niczego automatycznego tu nie uświadczymy.
Testament powinien być przygotowany profesjonalne, najlepiej z pomoca prawnika i księgowego lub osoby biegłej w zakresie podatków.
Czasami darowizny są bardzo drogie, jeśli sprawy nie przemyśli się dostatecznie dobrze.

Korporacja:
Innym wyjściem w podziale majątkowym jest skonstruowanie schematu korporacyjnego majatku.
Żeby taką sytuację lepiej zrozumieć podam najprostsze wyjaśnienie. Otóż majątek będzie miał 100% akcji (shares) i poszczególnym członkom rodziny zostawiający majątek przydziela odpowiednio wysokie udziały.
Jest to dobry sposób, szczególnie w przypadkach osób, które nie chcą bezpośrednio otrzymać spadku a przekazać innym czlonkom rodziny lub – na cele charytatywne.

Po więcej „ciekawostek” z dziedziny nieruchomości dzwoń-text:
Bogdan Poprawski, Broker of Record, Spencer Group Inc., Realty Brokerage, 905-206-1011